Az IBM és az egyiptomi kormány bejelentette egy új vállalkozás keretében létrejövő együttműködését, melynek célja az, hogy az ország műalkotásokból álló rendkívüli kulturális örökségét a weben keresztül, úttörő technológia alkalmazásával mutassák be.
Az együttműködési megállapodást ma írták alá ünnepélyes keretek között a Távközlési és Informatikai Minisztériumban. Az eseményen jelen volt Faruk Hoszni művelődési miniszter, valamint Dr. Ahmed Nazif távközlési és informatikai miniszter.
A projekt végrehajtása két évet vesz igénybe, és a kor minden kívánalmának megfelelő webes megjelenést fog biztosítani az egyiptomi kulturális örökség számára. A projekt elsődleges célja egy kimagasló színvonalú webportál létrehozása az egyiptomi régészet, kultúra és történelem bemutatására. Különleges figyelmet fog kapni a Tutankhamon fáraó híres kincseinek, például a temetési gyűjteménynek nagyfelbontású, két- és háromdimenziós megjelenítése.
Az IBM a Távközlési és Informatikai Minisztérium Országos Kulturális- és Természetiörökség-dokumentációs Központjával, valamint a Művelődési Minisztérium Legfelső Műtárgytanácsával közösen fog dolgozni.
"Most, hogy beköszöntött a XXI. század, új lökést adhat az egyiptomi kulturális örökség ismertségének, hogy az egyiptomi kormány és az IBM együttműködése keretében a kibertérben is elérhetővé tesszük kincseinket" - jelentette ki Faruk Hoszni, művelődési miniszter.
"A kulturális örökség dokumentációja terén Egyiptomban kiépített technológiai bázis arra bátorította az IBM-et, hogy az egyiptomi kormánnyal együttműködve a világ egyik legjelentősebb kulturális örökségét a legújabb technológiával házasítsa össze" - mondta Dr. Ahmed Nazif, távközlési és informatikai miniszter.
A projektben fontos szerepet játszanak az IBM New York-i kutatólaboratóriumában végzett, a digitális képalkotási technológiákra irányuló úttörő kutatások. Fel fogják használni a különböző projektek számára kifejlesztett technológiákat (például Michelangelo Pietájának digitális modellezése, a szentpétervári Ermitázs webhelyének elkészítése, illetve a Vatikáni Könyvtár levéltárának digitalizálása során felhasznált módszereket). A projekthez szükséges új technológiát az IBM nemzetközi és egyiptomi szakemberei fogják kifejleszteni. A kulturális tartalmat Egyiptom fogja elkészíteni és birtokolni.
"Az együttműködés az IBM vezető kutatási és webes szakértőinek hozzáértését fogja Egyiptom legkiemelkedőbb tudósainak, muzeológusainak és régészeinek tudásával egyesíteni" - közölte Stanley S. Litow, az IBM vállalati szintű közkapcsolataiért felelős alelnök. "Ez az adomány jól bizonyítja az IBM érdeklődését és elszántságát aziránt, hogy az egyiptomi kincseket az IBM innovatív technológiája és szakértelme révén a világ minden táján élő emberek számára elérhetővé tegye."
A különböző felbontású teljes képek révén a tanulók, tudósok és a nagyközönség az interneten, sőt az erre a célra kialakított kioszkokon keresztül férhet majd hozzá a virtuális műalkotásokhoz. A webhely arab, angol és francia nyelven lesz elérhető.
"Az egyezmény kiválóan illusztrálja az IBM Egyiptom melletti folyamatos elkötelezettségét. Az egyiptomi kormánnyal együttműködve hozzá fogunk járulni Egyiptomnak a hálózatba kötött világban való megjelenítéséhez, ami pozitív eredményeket hoz majd az oktatás, a turizmus és az ország fejlődése terén" - közölte Amr Tawfik, az IBM Egyiptom ügyvezető igazgatója.
Az IBM 10 millió egyiptomi fonttal (2,5 millió amerikai dollárral) járul hozzá a projekthez, ami fedezi az összes berendezés, szoftver, illetve webhely kifejlesztéséhez szükséges műszaki know-how-t biztosító kutatási és fejlesztési szakértelem és szolgáltatás költségeit. A honlap helyben, Egyiptomban fog működni, ott is tartják karban.
Forrás : IBM Magyarország