Több Napster-ügybéli felperes, RIAA tag zeneműkiadó vállalat online zeneszolgáltatásai ellen kezdődött meg a napokban vizsgálat, amely azt hivatott ellenőrizni, hogy a közeljövőben induló vállalkozások megfelelnek-e a szabad verseny törvényi előírásainak. A Musicnet-ben a Bertelsmann és az EMI, a Pressplay-ben a Vivendi Universal és a Sony is érintett. A vizsgálat hasonló a Microsoft antitröszt ügyéhez, az már csak a dolog pikantériája, hogy a szoftveróriásnak a Pressplay-ben is van érdekeltsége.
A hírek szerint az amerikai igazságügyi minisztérium a zeneipar kisebb cégeinek védelmében folytatja le a vizsgálatot, ugyanis a nagy kiadók rendszerint nem adnak licenszjogokat nekik, és félő, hogy a rövidesen induló szolgáltatások ennek következtéban megfojtják őket. Márpedig ez a tény elképzelhető, hogy kimeríti a tisztességtelen üzleti előnyszerzés fogalmát.
Amerikai szakértők erősen tartanak az új online vállalkozások indulása kapcsán a piac monopolizálódásától. Véleményük szerint, ha ez így marad, akkor néhány év múlva már csak a Musicnet és a Pressplay marad a piacon.
Emlékezetes, hogy az előbbiekben említett zeneműkiadók a Napster működését és sikerét vizsgálva jutottak arra a következtetésre, hogy hatalmas üzlet rejlik az online zeneletöltögetésben. Mivel az ingyenes zenecserélő-hálózatot már bírósági úton félreállították, a klónjai ellen pedig szintén megkezdődtek a jogi eljárások, a Musicnet-Pressplay hegemónia útjában már csak a törvényesen működő "kis" fizetős szolgáltatások állnak, amelyek között azért néhány nagy név is lapul, mint az Mp3.com és az eMusic.
Az érintett vállalatok egyelőre nem reagáltak a vádakra...