A napokban összehangolt akció keretében hat ország bűnüldöző szervei átfogó támadást indítottak hackerek, és az illegális szoftvereket terjesztő, un. warez oldalak működtetői ellen.
A rajtaütés az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Norvégia, Ausztrália és Finnország hackercsoportjai ellen zajlott, akik lopott szoftver terjesztésének gyanújával kerültek a rendőrök látószögébe.
A meglepetésszerű támadás csak az USA-ban 27 városra és több száz lakásra terjedt ki. A rendőrség adatai szerint az Egyesült Államokban közel 1500 hacker foglalkozik szoftverek, valamint mozifilmek illegális másolásával és terjesztésével, s ezzel éves szinten mintegy egymilliárd dollár kárt okoznak.
Az amerikai "warez-mozgalom" egyik legismertebb és legszervezettebb hackercsoportja a "DrinkorDie" (Ital vagy halál) állt az USA-beli akció középpontjában. A csoportosulás tagjai -akik többnyire szoftvercégek alkalmazottai- állítólagos adatok szerint nem kevesebb, mint tízezer warez oldalt működtettek. A "high-tech" bűnözök életkora általában 20-30 év között határolható be. A szervezeten belüli kommunikáció és tapasztalatcsere többnyire egyetemek chat szobáiban zajlott. Az illegális fájlcsere nemcsak az erre a célra szolgáló warez oldalakon , hanem Peer to Peer hálózatokon keresztül bonyolódott, ami igencsak megnehezítette a nyomozást.
Az amerikai vámhivatal igazgatója, Kevin Delli-Colli elmondása szerint a vádemelésekre csak a tömérdek digitális adat analizálása után fog sor kerülni.