FŐOLDAL

KAPCSOLAT

MÉDIAAJÁNLAT


REGISZTRÁCIÓ HÍRLEVÉL
PC-ÁRUHÁZ DRIVERS SZAMITOGEP Antivirus SZAKÜZLET

· Friss (Overclock)
·  Leadtek A250 vízhűtés
·  CPU foglalat átalakító
·  FIX.TV
·  Socket 370
·  P4 Northwood tuning
·  A CPU teljesítménye
·  Enermax ventilátorok (próba)
·  FIX.TV-s bemutató
·  Enermax ventilátorok
·  FIX.TV+Overclock
·  Hűtőblokk csőből
·  Gázhűtéshez hőcserélő
·  XP elmélkedés
·  P4 2260MHz-en
·  Háromcsillagos reggel
·  Jeges rekord
·  AMD XP hűtés
·  AMD XP
·  Cool hangok
·  Tesztek
· Hírek > Overclock
· CPU túlmelegedés
Dátum : 2001-07-31 14:34:22
Szerző : gigahertz


Nyáron különösen vigyázni kell a túlhevülésre!

Ordasi Tuning

Itt a nyár, nagy teljesítményű processzoraink labilissá válhatnak! Megéri tesztelni, hogy a CPU hűtőnk megfelelő hőmérsékleten tudja-e tartani a processzort. Ha eddig nem volt a hűtéssel különösebb problémánk, akkor attól nem kell tartanunk, hogy a processzor "leég", mert nyár van.

A fenti képen a CPU Stability program 6-os verziója látható. Ennek a programnak van olyan üzemmódja, amit arra fejlesztettek, ki, hogy a processzor a lehetőségekhez képest maximálisan melegedjen. Ha kb. 1 órán keresztül a délutáni órákban, amikor a legmelegebb van, futtatjuk és közben néha figyeljük a processzor hőmérsékletét, így megtudhatjuk, hogy tényleg a megfelelő hűtéssel rendelkezünk-e?

Intel PII PIII és Celeron processzoroknál a processzor hőmérséklete 60 fokig elfogadható, ekkor még általában stabil szokott lenni a rendszer. Bár aki overclockra adta a fejét és nagyon a processzor képességeinek a határán használja a gépét, az inkább az 50 fok alatti hőmérsékletre törekedjen.

AMD Duron és Thunderbird (Athlon) processzorok esetén kissé más a helyzet. Ezek fokozottabban melegszenek ezért eleve nagyobb hűtőborda szükséges, mint az előző Intel processzorokra. A Duronok jobban bírják a melegedést 60-65 fok felett kezdenek el rendellenesen működni, ám a Thunderbird processzorok (amit csak úgy szoktunk nevezni, hogy a kazán) 55-60 fok között már-már labilisnak mutatkozik. Ez néha nehéz feladat elé állítja a felhasználót, mert a legkorszerűbb léghűtők alig-alig teljesítik ezt a követelményt.

A hőmérsékleti adatoknál azt is vegyük figyelembe, hogy általában nem a legkisebb frekvenciájú processzorokról van szó, hanem a felső régióról. Sokan átálltak 1GHz vagy a feletti processzorra, nos általában nekik érdemes tesztelni, hogy minden rendben van-e? Természetesen van akinek kevésbé fontos a stabilitás és van akinek alapvető. Mert ha éppen játék közben "száll el" a gép az kevésbé gond, míg ha aki órákon át mentés nélkül dolgozik a géppel, akkor esetleg nagyon sok munka veszhet kárba.

A P4-es processzok a gyári léghűtővel 60 fok alatt szoktak üzemelni. Aki netán 1.7GHz-es processzort akar 2GHz-re húzni, annak az 50-55 fok alatti hőmérsékletre kell törekednie, azt már meglehetősen nehéz elérni.

Akinek jelenleg 8-900 MHz alatti processzora van, annak a melegedés kevésbé jelent problémát, mert ezekhez megfelelő hűtőt találni könnyű. Ezek az értékek arra vonatkoznak, amikor még minden a gyári beállításnak megfelelően működik. Ám a feszültségemelés, FSB állítás stb. jelentősen megváltozhatnak a hőmérsékletek!

Ha túlságosan melegszik vagy instabil a processzor, akkor a következőket tehetjük:

1. Szerelünk a PC házba 1-2 szellőztető ventilátort. Lehetőleg egyel alulra, ami nyomja be a levegőt és egyet felülre, ami a meleget kiszívja. Ennek csak burkolt ház esetén van értelme. A kábeleket úgy igazítjuk, hogy lehetőleg ne akadályozzák az átlós légáramlást.

2. Levesszük a gép burkolatát. Ha az oldallapok levehetők. akkor elegendő az alaplaptól távolabbit levenni.

3. Nagyobb fordulatszámú ventilátort szerelünk a hűtőbordára. Ekkor ügyeljünk arra, hogy ez nagyobb áramot vehet fel, ami az alaplap hárompólusú fordulatszámmérős csatlakozója már nem biztos, hogy elbír. Ekkor szükség lehet, egy nagy tápcsatlakozóra történő átalakító.

4. Jobb hűtőképességű hűtőt szerelünk a számítógépre, ez lehet léghűtő vagy vízhűtő. A csere előtt vékonyan kenjük be a processzormagot szilikonzsírral.

5. Ha nem szeretnénk vagy nincs mód a hűtőborda kicserélésére, akkor, ha a ventilátorra két 8cm-es system ventilátorral nyomjuk a levegőt, levett oldallappal, akkor az 5-8 fokot is számíthat! Ne közvetlenül szereljük a két nagy ventilátort a kicsire, hanem 10cm-es távolság legyen a kettő között. (Némi barkácsolás szükséges.)

/6. Kisebb frekvencián járatjuk a processzort :-(/

(A meleg miatt bekövetkező lefagyásnak nem csak a CPU lehet az oka. A tápegység is túlmelegedhet, ezt a legnehezebb felderíteni, az alaplapi chipset is túl szokott melegedni (40-45 még elfogadható). De jelentős tényező lehet, hogy a videokártya állítja le a rendszert. Főleg a gyors Geforce kártyáknál kell vigyázni, noha ezek könnyen túlhúzhatók, és nem igazán ügyelünk arra, hogy ne melegedjen túl. A többségük képes a hőmérséklet kijelzésére, 50 fok még teljesen normális. Van, amelyik 70 fokon is stabil, de olyan is, mely már 60 foknál "feladja a harcot").

Úgy tűnhet, hogy alig leht tenni valamit a magas processzor hőmérsékletek ellen és ez így is van, hiszen a leírat (oldallap levétel, ventilátor csere) nem jelentenek jelentős áttörést. Ennek az az oka, hogy azt a 60-80 Wattot ilyen kicsiny méretek mellett nehéz leadni a környezetnek. És még ha ez sikerül is, akkor gondok merülnek fel, hiszen a PC ház általában rosszul szellőzik, így a belső levegő egyre melegebb lesz, ami tovább emeli a processzor hőmérsékletet. Ezért az olyan megoldások az igazán jó, ahol a processzortól messze el tudjuk vezeti a hőt (lásd gáz és vízhűtés). /Sajnos a gáz illetve vízhűtéstől meglehetősen sokan félnek és túl extrémnek tartják. Ez így rendben is van /a gázhűtés még néha engem is megdöbbent, lásd overclock rovat, hőcsöves hűtés, de miután megépítettem a csend és a hatékony hűtés bőven kárpótolt. A vízűhűtés sokkal egyszerűbb, nemsokára elkészül az új rendszerem, ami a hűtés hiányosságait szinte minden ponton kiküszöböli, gyorsan beépíthető lesz, kicsi a helyigénye és csendes. Sokmindent elmondhatnék a jelenleg tesztelés alatt álló rendszerről, de erről majd később lesz részletes információ, itt a szamitogep.hu-n./

 

 



Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Warning: require(../forum/centercomments.php) [function.require]: failed to open stream: No such file or directory in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95

Fatal error: require() [function.require]: Failed opening required '../forum/centercomments.php' (include_path='.:/usr/share/php/') in /var/www/www.szamitogep.hu/show/read.php on line 95